Nagy károkat okozhat az űrszemét
Az űrkutatás közel hat évtizede alatt összegyűlt, a műholdakat, űrhajókat és űrállomásokat fenyegető szemét növekvő veszélyére figyelmeztettek a tudósok az Európai Űrügynökség darmstadti konferenciáján.
Ezt a problémát csak nemzetközi szinten lehet megoldani.
A rakétadarabok, kiöregedett műholdak, az űrhajósok által elveszített szerszámok sorozatos szétesések és összeütközések révén egyre csak szaporodnak.
Ezeknek a tárgyaknak a sebessége elérheti a 28 ezer kilométer/órát is és ezzel a sebességgel még egy kis tárgy is hatalmas károkat képest okozni.
“Mára mintegy 5000 darab, 1 méteresnél és 20 ezer darab, 10 centiméteresnél nagyobb tárgy, valamint 75 ezer, mintegy 1 centiméteres “repülő golyó” kering a világűrben” – mondta el Holger Krag, az ESA űrszeméttel foglalkozó hivatalának vezetője.
Az 1 milliméteresnél nagyobb tárgyak száma feltehetőleg eléri a 150 milliót.
Az ESA hetente kap összeütközésre figyelmeztető riasztást a tíz alacsony pályán keringő műholdja kapcsán.
Thomas Pesquet, a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó francia űrhajós videoösszeköttetés segítségével elmondta, hogy az ISS a legfeljebb 1 centiméter átmérőjű tárgyaknak még képes ellenállni.
Az űrállomásnak gyakran kell manővereznie, hogy elkerülje a törmelékeket, de 24 órára van szüksége, hogy reagálni tudjon. Ha nincs elég ideje, a legénységnek “menekülnie kell, be kell szállnia a Szojuz űrhajóba, hogy összeütközés esetén elhagyhassa az űrállomást” – mondta az ESA űrhajósa. Ez az Nemzetközi Űrállomás történetében eddig négyszer fordult elő.
Írta: M. Borbála
Szerk.: Somogyi Diána
Leave a Reply